27 lutego 2015
Cycki murzynki
Ciasto dziwnie się nazywa - to z powodu biszkoptów nasączonych alkoholem i oblanych polewą, ale chyba należy już do klasyki ciast. Wg przepisu z mojewypieki.com.
Składniki:
biszkopt:
150 g mąki tortowej
100 g cukru
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać stopniowo cukier. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodać do masy białkowej delikatnie mieszając. Przelać do formy 40 cm x 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temp. 150 st. C przez 30 minut. Wystudzić.
ciasto makowo - kokosowe:
210 g cukru
3/4 szkl. suchego maku
100 g wiórek kokosowych
6 białek
Białka ubić na sztywno, pod koniec dodać cukier. Delikatnie wymieszać z makiem i wiórkami kokosowymi. Piec w blasze wyłożonej papierem do pieczenia w temp. 170 st. C przez 40 minut.
masa budyniowa:
370 ml mleka
200 g masła
6 żółtek
1 opakowanie budyniu waniliowego
6 łyżek cukru
3 łyżki mąki
120 ml mleka wymieszać z żółtkami, cukrem, budyniem i mąką. Pozostałe mleko zagotować, wlać do niego mleko z żółtkami i mieszając zagotować. Wystudzić.
Miękkie masło utrzeć dodając stopniowo masę budyniową.
Biszkopt lekko nasączyć alkoholem, posmarować dżemem, na to położyć ciasto makowo - kokosowe, następnie masę budyniową. Na wierzchu układać nasączone alkoholem okrągłe biszkopty, na nie po jednej rodzynce. Polać polewą czekoladową.
23 lutego 2015
Ciepłe lody.
Ciepłe lody - smakują, jak to ciepłe lody, słodkie niemiłosiernie. Ale małemu łakomczuchowi to pasuje). Przepis znaleziony na mojewypieki.com. Byłyby ładniejsze z większa ilością polewy, ale zrobiłam z tylko jednej tabliczki czekolady.
Składniki:
3 białka
1 i 3/4 szkl. cukru
aromat waniliowy lub inny
2 łyżki oleju
240 g czekolady (ja użyłam gorzkiej, w mniejszej ilości - 100 g).
Białka z trzech jajek, cukier i 1/4 szklanki wody wlać do metalowej lub szklanej miski, ubijać mikserem (końcówki do piany) przez 1 minutę. Do garnka wlać trochę wody, zagotować, na niego postawić miskę z białkami. Ubijać w kąpieli wodnej przez 12 minut. Masa będzie stopniowo gęstniała.
Wafelki napełnić masą białkową, wstawić na trochę do lodówki. My miałyśmy problem jak zmusić wafle do utrzymania pionu. Ale wpadłyśmy na pomysł - w opakowaniu po rożkach zrobiłyśmy odpowiedniej wielkości dziury i włożyłyśmy do nich wafle.
Gdy lody są w lodówce - roztopić w kąpieli wodnej czekoladę z 2 łyżkami oleju. Ja ograniczyłam się do 1 tabliczki czekolady 100 g i 1 łyżki oleju. Po roztopieniu wymieszać, chwilę przestudzić, polać lody.
Można je przechowywać w lodówce do 3 dni. Ciekawe ile nasze wytrzymają...:).
18 lutego 2015
Wędliny domowe - schab pieczony w mleku
Z podanego przepisu wychodzi ok. 70 dag gotowej wędliny. Schab jest soczysty, daje się kroić na bardzo cienkie plasterki.
Składniki:
1 kg schabu bez kości
ok. 2 szklanki mleka (w zależności od wielkości brytfanki)
2 duże ząbki czosnku
sól
majeranek
Schab umyć, osuszyć. Czosnek obrać, zmiażdżyć. W schabie zrobić małe dziurki i powkładać do nich kawałki czosnku. Natrzeć solą i majerankiem. Wstawić do lodówki na kilka godzin.
Schab przełożyć do keksówki, zalać mlekiem tak, żeby niemal przykryło mięso.
Piec w temp. 180 st. C przez godzinę. Pierwsze pół godziny przy ustawieniu piekarnika na grzanie z dołu i z góry, potem zmienić na tylko od dołu.
Wyjąć z piekarnika. Nie wyjmować z formy do wystudzenia.
Przed krojeniem schłodzić w lodówce. Wtedy można kroić cieńsze plasterki.
12 lutego 2015
Wątróbka z gruszkami i cebulą karmelizowaną z syropem klonowym i octem balsamicznym
Syrop klonowy przyjechał do nas prosto z Kanady - dziękuję Gabi. Z braku syropu można go w tym daniu zastąpić miodem - będzie równie smaczne. Sok, jaki wycieka z gruszek plus syrop klonowy, ocet balsamiczny tworzą wspaniały sos idealnie pasujący do pospolitej wątróbki. Banalne danie czynią elitarnym;).
Uwielbiam to połączenie.
Składniki:
30 dag wątróbki
3 duże cebule (albo i więcej - po kąpieli w sosie smakują obłędnie)
1 duża gruszka
łyżeczka majeranku
sól, pieprz
łyżka mąki
olej do smażenia
1 łyżka octu balsamicznego do sosu plus trochę do spryskania potrawy
4 łyżki syropu klonowego (jeśli zastąpimy go miodem - mniej, żeby nie przesłodzić)
Na dużej patelni rozgrzać trochę oleju. Cebule obrać, umyć, pokroić w grube (naprawdę grube) plastry.
Gruszki nie obierać, tylko pokroić na w miarę cienkie plasterki.
Na gorący olej położyć plastry cebuli i gruszki. Posypać majerankiem i pieprzem. Smażyć na sporym ogniu, cebula powinna lekko zbrązowieć. Przewrócić na drugą stronę i też na dużym ogniu usmażyć.Gdy cebula będzie lekko rumiana, a gruszki nie za twarde, wlać syrop klonowy. Delikatnie wymieszać, wlać ocet balsamiczny, ponownie wymieszać. Po chwili zdjąć z ognia, trzymać w cieple.
Na patelnię dolać oleju, położyć obtoczoną w mące wątróbkę, popieprzyć. Smażyć pod przykryciem (bo pryska). Gdy wątróbka będzie gotowa - nałożyć razem z cebulą i gruszkami. Spryskać danie octem balsamicznym.
10 lutego 2015
Fasolka na sposób wschodni.
Dawno temu na mniammniam.pl znalazłam przepis Alinki1 na fasolkę na sposób wschodni. Fasolka, jak fasolka, ryż, jak ryż, ale połączenie tych składników daje nieoczekiwany efekt smakowy. Dla wegetarian, oszczędzających i niemięsożernych. Z niewielką modyfikacją przepis wszedł do naszego menu.
Składniki na 2 duże porcje:
2 torebki ryżu
1 puszka pomidorów krojonych
1 op. mrożonej zielonej fasolki
1 łyżka sosu sojowego
2 cebule
2 ząbki czosnku
suszony koperek
szczypta oregano
2 szklanki bulionu
Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na maśle lub oleju razem z czosnkiem. Dodać opłukany i osączony ryż (oczywiście bez torebek!), chwilę przesmażyć tak, żeby ziarenka były pokryte tłuszczem. Wlać bulion. Gotować na małym ogniu ok. 20 minut.
W tym czasie ugotować fasolkę. Dodać do gotowego ryżu. Wymieszać.
Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Uklepać. Skropić sosem sojowym i posypać koperkiem.
Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy, dodać pomidory z puszki, szczyptę soli, cukru i oregano. Gotować od zgęstnienia. Przełożyć na ryż z fasolką. Uklepać.
8 lutego 2015
Gulasz z żołądków w sosie węgierskim
Gulasz z żołądków indyczych - tanie danie, a z kurczaczych to tanie bardzo. Z 1 kg żołądków wyszło mi 6 porcji obiadowych. Pierwszy raz przygotowałam żołądki, ale bardzo nam przypadły do gustu, więc na pewno powtórzę nie raz. . Gulasz w smaku przypomina gulasz z cynaderek. Na zdjęciu z kopytkami i surówką z selera. Pasuje też do ryżu, kaszy lub w podane w miseczce do bułki.
Składniki:
1 kg żołądków indyczych lub kurczaczych
4 spore pieczarki
1/3 średniej marchewki
przyprawy do smaku z przewagą papryki lub fix Knorra gulasz po węgiersku
1 duża cebula
1 łyżka oleju
sól
1 łyżka mąki
Żołądki zalać zimną wodą, gotować 2 godziny. Odcedzić, przelać wodą, wystudzić.
Na oleju zeszklić pokrojoną w półplasterki cebulę, dodać pokrojone w półplasterki pieczarki. Przesmażyć. Dodać pokrojone w cienkie plasterki żołądki. Dobrze jest w trakcie krojenia żołądków odkroić błonki - takie jaśniejsze kawałki mniej więcej w środku żołądka.
Zalać wodą tak, żeby przykryła składniki. Dodać pokrojoną w cienkie plasterki marchewkę, przyprawy lub fix. Gotować co najmniej 1 godzinę - do miękkości mięsa. Zagęścić mąką wymieszaną z wodą.
2 lutego 2015
Piegusek
Dobry pomysł na wykorzystanie białek, które zostają w dużej ilości na przykład z faworków. Bezy są dosyć czasochłonne, to ciasto robi się błyskawicznie.
Składniki:
4 białka
1/3 kostki margaryny Kasia
1/2 szkl. mąki
1/2 szkl. cukru
1/3 szkl. maku (surowego, nie zaparzanego)
cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Margarynę roztopić, wystudzić. Białka ubić na sztywno. Do ubitych białek dodać pod koniec ubijania cukier. Po ubiciu dodać pozostałe składniki: mąkę, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i roztopioną margarynę. Na koniec dodać mak.
Małą keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, przelać do niej masę. Piec w temp. 180 st. C przez 30 minut.
Subskrybuj:
Posty (Atom)