24 kwietnia 2012
sałatka śledziowa ze śliwkami i podgrzybkami
Składniki:
250 g śledzi w oleju
3 średnie marynowane podgrzybki
9 suszonych śliwek
1 płaska łyżeczka ziół prowansalskich
pieprz
1 łyżka szczypiorku
Wszystkie składniki drobno pokroić, wymieszać, wstawić do lodówki.
20 kwietnia 2012
rurki z kremem
Słodki krem, ale ciasto bez dodatku cukru, rurki więc nie są zbyt słodkie. Można je nadziewać też nutellą lub zrobić w wersji wytrawnej np. z farszem z pokrojonej w kostkę szynki z kremowym serkiem i dodatkami.
Poniżej przepis na rurki w wersji podstawowej.
Przepis pani D. z Lublina.
Składniki:
ciasto: 3 szkl. mąki, 1 kostka margaryny Kasia lub innej do pieczenia, 1 szkl. śmietanki 30 %.
Z podanych składników zagnieść ciasto. Rozwałkować na placki, z których wykrawać paski o szer. ok. 5 cm. Paski nawijać na foremki do rurek (do kupienia np. na Allegro) "na zakładkę".
Tak przygotowane rurki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenie. Piec w temp. 200 st.
przez ok. 25 min. Wystudzić.
przez ok. 25 min. Wystudzić.
Krem: 2 jajka + 7 łyżek cukru + 2 łyżki mąki pszennej + 1 łyżka mąki ziemniaczanej + 0,5 szkl. mleka + 1 opak. cukru waniliowego.
Wszystkie składniki kremu oprócz mleka dokładnie wymieszać rózgą. Wlać na gotujące się mleko. Zagotować. Ostudzić. Połączyć z 1 kostką masła extra.
Krem włożyć na kilkanaście minut do lodówki. Napełnić nim szprycę i nadziewać całkowicie wystudzone rurki. Posypać cukrem pudrem.
15 kwietnia 2012
Marchewka glazurowana w sosie ostrygowym.
Sos ostrygowy to gęsty, ciemny lekko słodkawy sos, który nadaje wielu potrawom ciekawy smak. Doskonale podkreśla smak drobiu; stosuję go też do niektórych zup i wielu warzyw. Poniżej mini marchewki w sosie ostrygowym z płatkami migdałowymi.
Składniki:
1 op. mrożonych mini marchewek
1 łyżka masła
1,5 łyżki sosu ostrygowego
sól, cukier
płatki migdałowe
Marchewki ugotować z osolonej wodzie z dodatkiem cukru(ok. 1/2 łyżeczki). Dzięki temu zachowają ładny kolor. Należy uważać, żeby marchewka była półtwarda, nie rozgotowana. Następnie osączyć.
Na dużej patelni rozgrzać masło. Dodać marchewki i sos ostrygowy. Przesmażyć kilka minut. Krótko przed koncem posypać płatkami migdałowymi.
Z sosem ostrygowym czasem podaję też np. fasolkę szparagową (z odrobiną imbiru), obiad na super szybko - warzywa na patelnię z mrożonki, brukselkę.
14 kwietnia 2012
Potrawka ze schabu wieprzowego z suszonymi śliwkami i jabłkami.
Wbrew moim obawom co do gotowania mięsa w czystym soku, potrawa jest wyjątkowo smaczna. Mięso przechodzi aromatem jabłek i śliwek, a sos jest wyborny.
Przepis p. A.Chrząstowskiego z marcowego numeru miesięcznika "Kuchnia".
Składniki:
1,2 kg schabu wieprzowego
200 g wędzonego boczku
1 duża posiekana cebula
200 g suszonych śliwek
300 g jabłek
1 litr soku jabłkowego
200 g masła (użyłam mniej)
3 łyżki mąki
goździki, majeranek, liść laurowy, sól, pieprz
W oryginale potrawa jest przygotowywana w Kenwood Cooking Chef. Ja zrobiłam taka samo, ale w zwykłych naczyniach:
boczek pokrojony w paski obsmażyłam na patelni, dodałam masło, pokrojony w paski schab i cebulę. Smażyłam do lekkiego zarumienienia mięsa. Następnie oprószyłam mięso mąką, dodałam pokrojone jabłka i śliwki, zalałam sokiem, dodałam przyprawy i gotowałam do miękkości mięsa.
6 kwietnia 2012
Klasyka polska - KLUSKI ŚLĄSKIE.
Składniki:
1 kg gotowanych, przeciśniętych przez praskę ziemniaków
mąka ziemniaczana
2 jajka
trochę mąki pszennej
Zimne ziemniaki przecisnąć do miski. Uklepać. Podzielić nożem na cztery części. Jedną z nich wyjąć z miski, w to miejsce nasypać tyle mąki ziemniaczanej, ile było ziemniaków. Włożyć odłożone wcześniej ziemniaki z powrotem do miski. Dodać jajka i solidną garść mąki pszennej. Zagnieść ciasto. Formować kulki z dziurką w środku. Gotować w osolonej wodzie ok. 3 minuty od wypłynięcia.
1 kwietnia 2012
Tajniki dobrego rosołu.
Rosół - źródłowo "rozsol"początkowo był jedynie produktem ubocznym z gotowania mięsa. Mięso - naturalnie konserwowane w soli w celu "odsolenia" było długo gotowane w wodzie. Stąd rosół.
Ta najbardziej polska z polskich zup to dobry egzamin dla kucharza. Dobry rosół to dzieło, kiepski - jedynie tłusta woda.
W tradycyjnym rosole nie powinno oczywiście być miejsca na kostki rosołowe, kto jednak dzisiaj gotuje rosół z ilości mięsa podawanych w książkach kucharskich sprzed lat...np. w książce Marii Śleżaskiej z 1935 r. jako rosół na wzmocnienie chorych zaleca się bulion gotowany na ...kilogramie polędwicy.Choć z drugiej strony nie dotyczy nas już chyba zawarta w książce rada, żeby zwracać uwagę, by mięso na rosół nie było stęchłe;).
Co do ilości wkładu mięsnego - autorka zaleca 1,5 kg mięsa na 4,5 litra wody. Do tego 3 pietruszki, 2 marchewki, 1 mały seler, kawałek pora, kalarepa (???), kawałek sparzonej kapusty włoskiej, kawałek kalafiora, cebula, grzybek, kilka ziaren ziela angielskiego.
Z kolej Aniela Owoczynska w pochodzącej z 1914 r. "Kuchni warszawskiej" zaleca następujące proporcje:
mięsa - pół do jeden funta (1 funt+453 gr) mięsa na osobę, wody - pół kwarty (1 kwarta+1,125 l) na osobę.
Obie autorki każą gotować rosół w kamiennym garnku przez 3 godziny.
Rosół powinien gotować się bez przykrycia.
Z różnych dodatków, jakie różni kucharze zalecają dodać do rosołu: liście laurowe, pomidor, suszony prawdziwek, 50 g wątróbki cielęcej, 3 pieczarki, kilka różyczek kalafiora.
W którymś odcinku "Kuchennych rewolucji" Magdy Gessler dowiedziałam się, że tajnikiem p. Gessler na dobry rosół jest 1 cebula na 1 litr wody.
Większość kucharek dodaje do rosołu kawałek włoskiej kapusty. Ja wolę bez.
Przepis na MÓJ ROSÓŁ:
2 udka
1 porcja rosołowa
duży kawałek antrykotu
2 duże marchewki
3 pietruszki
1/4 dużego selera
1 por
10 ziaren pieprzu
1 cm kawałek suszonej papryczki chilli
1 ząbek czosnku
2 opieczone cebule
gałązka świeżego lubczyku, ewent. łyżeczka suszonego
Subskrybuj:
Posty (Atom)